Wiedeń to stolica i największe miasto w Austrii, położone nad Dunajem.
Vienna International Centre
Wiedeń jest siedzibą licznych przedsiębiorstw, stowarzyszeń, organizacji i uczelni. Vienna International Centre jest jednym z czterech kompleksów na świecie (obok obiektów w Nowym Jorku, Genewie i Nairobi), w których ulokowane są instytucje Organizacji Narodów Zjednoczonych. Kompleks składa się z 6 biurowców o różnej wysokości, wybudowanych na planie litery Y. Najwyższy z gmachów mierzy 120 m wysokości i liczy 28 pięter. Całkowita powierzchnia użytkowa VIC wynosi ok. 230 tys. m², a centrum jest miejscem pracy ok. 5 tys. osób. Całość obiektu ma status eksterytorialny. Swe główne siedziby mają tu m.in.: Biuro Organizacji Narodów Zjednoczonych, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), czy Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego (UNIDO). VIC posiada własną stację metra, a także malutki kościół, nawiązujący swą architekturą do motywów futurystycznych. W bezpośredniej okolicy znajduje się też centrum konferencyjne Austria Center Vienna, często mylnie zaliczane do budynków VIC. Cały kompleks należy do najważniejszych przykładów nowoczesnej architektury na terenie Wiednia.
Nowoczesny Wiedeń
W Wiedniu nie brakuje również nowoczesnych budynków mieszkalnych. Niestety wyjazd na najwyższe piętra możliwy jest dopiero po wpisaniu odpowiedniego kodu w windzie. My go nie znaliśmy, a nie mieliśmy wystarczającej motywacji, aby skorzystać z klatki schodowej 😉
Stephansdom
Ze stylu nowoczesnego przenosimy się na Plac świętego Szczepana, do stylu późnoromańskiego. Na Placu znajduje się m.in. Katedra św. Szczepana – najważniejsza i jedna z najstarszych świątyń w stolicy Austrii. Katedra zbudowana została w XIII w., a następnie ją rozbudowywano od XIV do początku XVI w. Wówczas to katedra otrzymała obecną gotycką formę. Katedra należy do największych świątyń europejskich, jej całkowita długość wynosi 107, zaś szerokość 34 metry. Ponad dachami katedry wznoszą się cztery wieże: najwyższa z nich potocznie nazywana Steffl (zdrobnienie imienia Szczepan) ma 136,4 metry wysokości. Od 1995 r. wieża stała się punktem obserwacyjnym – wspiąć można się mniej więcej do połowy, na wysokość 67 metrów, pokonując po drodze 343 schody. Dla nas nie było to łatwe zadanie, ponieważ Hania dość szybko zrezygnowała ze wspinaczki i została nam naprzemienna wędrówka z dodatkowym obciążeniem 😊 Ale było warto wspinać się na samą górę, ponieważ z wieży roztaczał się piękny widok na Wiedeń we wszystkich czterech kierunkach świata.
Stephansplatz
Nieopodal Katedry znajdują się też inne punkty, warte zobaczenia, jak chociażby zachowana w dawnym stylu kolektura Lotto, czy dom handlowy Haas Haus. Z restauracji domu handlowego, z górnych pięter budynku również można oglądać panoramę Wiednia. Można też skorzystać z przejazdu dorożką – kilka z nich stacjonuje w pobliżu Katedry.
„Złota Dzielnica”
Dalej nasze kroki skierowaliśmy w stronę eleganckiej alei handlowej (Kärntner Straße, Graben i Kohlmarkt) oraz „Złotej Dzielnicy”. Swoje sklepy mają tu najbardziej ekskluzywne marki, jak Chanel, Gucci, Burberry, czy Swarovski. Mieści się tu drugi co do wielkości w Europie sklep flagowy Louisa Vuittona i filia Emporio Armani. Nieopodal „Złotej Dzielnicy” znajduje się tu również flagowy sklep brytyjskiej ikony mody Vivienne Westwood. Oprócz sklepów są tutaj także eleganckie biura i apartamenty oraz luksusowy hotel Park Hyatt.
Hofburg
Na końcu luksusowej alei handlowej znajduje się Zamek Hofburg, wiedeńska rezydencja władców Austrii od XIII wieku aż do 1918 roku. W „skrzydle Leopolda” obecnie znajduje się rezydencja prezydenta Austrii. Na placu przed zamkiem – Heldenplatz znajdują się posągi jeździeckie księcia Eugeniusza i arcyksięcia Karola. Stąd rozlega się piękny widok na Hofburg. W gmachu znajduje się także Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy ze światowej sławy końmi lipicańskim. Można wziąć udział między innymi w porannych treningach koni, czy zwiedzić Szkołę z przewodnikiem. Mamy nadzieję, że uda nam się to kolejnym razem 😉 Ponadto, co roku, w Sylwestra, w Hofburgu jest organizowany wielki tradycyjny bal cesarski, rozpoczynający karnawał.
Nieopodal zamku spotkaliśmy tablicę upamiętniającą Jana III Sobieskiego i historyczną bitwę pod Wiedniem.
Opera Wiedeńska
W Centrum Wiednia znajduje się również gmach słynnej Opery Wiedeńskiej. Gmach spotkał się początkowo z nieprzychylną reakcją wiedeńczyków, co uznaje się za przyczynę popełnienia samobójstwa przez jednego z architektów budynku. Różnorodność repertuaru operowego jest bezkonkurencyjna w skali międzynarodowej. W pobliżu opery krążą panowie w perukach, ubrani w XVIII-wiecznym stylu, nakłaniający do zakupu biletów na opery i działa baletowe. Ponadto, niektóre spektakle są również wyświetlane na dużym telebimie, na ścianie gmachu Opery. Przed telebimem są przygotowane nawet specjalne krzesełka 😊
Albertina
W Centrum mieści się także Albertina – jedna z największych na świecie kolekcji grafik – ok. 1,5 mln rysunków. Jest to dawny Pałac Hofburgów, nazwany tak na część księcia Albrechta, który założył galerię.
Tort Sachera
Będąc w Wiedniu, nie sposób nie spróbować tort Sachera. W 1832 roku, pod nieobecność szefa kuchni, młodszy kucharz na dworze księcia Metternicha, Franz Sacher, otrzymał zadanie stworzenia nowego deseru dla księcia i jego gości. Opracował wówczas przepis na tort czekoladowy przekładany marmoladą morelową i oblewany polewą czekoladową. Tort ten po dziś określany jest przez wielu mianem „króla deserów”. Obecnie, po wielu latach procesów sądowych, wyłączne prawo do używania wspomnianej nazwy sąd przyznał Hotelowi Sacher. Od tej pory przepis na oryginalny tort Sachera jest najpilniej strzeżoną tajemnicą Hotelu Sacher. Jedynie na podstawie informacji o rocznym zużyciu składników, umieszczanych na stronie internetowej hotelu, można oszacować zestawienie składników wykorzystywanych do produkcji tortu. Dla mnie jednak istnieje na świecie dużo smaczniejszych deserów 😊
To tyle na temat pierwszej części wycieczki do Wiednia. Niebawem zapraszamy na kolejną część spaceru po tym pięknym, europejskim mieście!
Leave A Reply