Na początku czerwca tego roku wybraliśmy się do Opola – ja z Hanią pojechałyśmy samochodem, goniąc Krzysia, który wyruszył tam kilka godzin przed nami na rowerze. Pokonał tego dnia 100 km, wyruszając z Katowic!
Opole to jedno z najstarszych polskich miast. Miasto położone jest w Dolinie Odry, która rozdziela się tu, płynąc dwoma korytami. Obecnie po stronie zachodniej jest główne koryto Odry, a od wschodu płynie Młynówka, co powoduje, że w mieście znajduje się prawdziwa wyspa – Wyspa Pasieka. Do 1600 r. Młynówka stanowiła główny nurt Odry, jednak w czasie wielkiej powodzi rzeka zmieniła swój bieg i wówczas powstała Pasieka.
Wyspa stanowi historyczną część miasta, ma tu również swoje siedziby wiele instytucji i urzędów. Znajduje się tu m.in. Wieża Piastowska – wolno stojąca wieża nieistniejącego obecnie Zamku Piastowskiego, która pełniła niegdyś funkcję strażnicy na wyspie, Staw i Park Zamkowy przy ul. Norberta Barlickiego, z Domkiem Lodowym, Opolski Urząd Wojewódzki, czy też Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Obecnie nad stawem znajduje się m.in. świetna włoska restauracja, którą gorąco polecamy!
Odra, a właściwie Młynówka, przepływając przez Opole, pięknie komponuje się z nadrzecznymi budynkami – do tego stopnia, że okolica ta bywa nazywana „Opolską Wenecją”. W odróżnieniu jednak od włoskiego miasta mamy tu do czynienia z naturalnym korytem rzeki, a nie z kanałem.
Stare miasto jest najstarszą częścią śródmieścia, ze średniowiecznym układem zabudowy. Na początku swojej historii było ono otaczane obwarowaniami zbudowanymi przez Bolka I. Mury miejskie częściowo pozostały do dziś.
W wyniku działań wojennych w 1945 roku opolski rynek uległ poważnym zniszczeniom. Kamienice, które mniej ucierpiały w wyniku wojny, zostały odbudowane już w barokowym stylu. Prócz kamienic, uwagę w tej okolicy przykuwają budynek Ratusza oraz Kościół katedralny Św. Krzyża.
Ku naszemu zaskoczeniu, Wyspa Pasieka nie jest jedyną opolską wyspą – drugą jest wyspa Bolko na rzece Odrze. Nazwa ta została oficjalnie nadana po miejskim głosowaniu w 2004 roku, wcześnie miejsce określano „Bolkową Kępą”. Co ciekawe, już w latach 30. XX wieku utworzono tu zoo. Obecnie na Bolko znajduje się Ogród Zoologiczny oraz wiele ścieżek pieszo-rowerowych, kilka stawów oraz kanałów. Powódź tysiąclecia w 1997 r. zniszczyła zoo w bardzo dużym stopniu. Od 1998 r. rozpoczęto powolną odbudowę, która trwa do dzisiaj. Większość budynków na terenie zoo została wybudowana w XXI w., co czyni opolskie zoo jednym z najnowocześniejszych w Polsce i faktycznie da się to odczuć w trakcie zwiedzania – ogród wydaje się bardzo nowoczesny, dobrze utrzymany i zagospodarowany.
Zachęcamy do zobaczenia tego pięknego miasta!
Leave A Reply