Zapraszamy na drugą część wycieczki po Wiedniu. Ta część szczególnie ciekawa może wydać się najmłodszym zwiedzającym 😊
Dom Motyli
Unikatowym obiektem w Wiedniu jest motylarnia (Schmetterlinghaus). Dom Motyli znajduje się w samym sercu Wiednia: za Zamkiem Hofburg, około 200 metrów od Opery Narodowej. W motylarni można podziwiać około 500 wolno żyjących i latających motyli. Specjalnie dla jej barwnych mieszkańców we wnętrzu utrzymywana jest temperatura 27 stopni Celsjusza i wilgotność na poziomie 80%, stąd warto zostawić odzież wierzchnią w szatni. Wewnątrz poruszamy się wzdłuż wyznaczonych ścieżek, wędrując obok wodospadów i pięknych, egzotycznych roślin. W trakcie zwiedzania nad głowami fruwają wielobarwne motyle, przysiadające na roślinach, oknach, a czasem też na zwiedzających 😉
Pałac Schönbrunn
Teraz przenosimy się do letniej rezydencji cesarskiej, zlokalizowanej w 13.dzielnicy Wiednia, Hietzingu (zachodnia część Wiednia, łatwy dojazd metrem z centrum miasta). Schönbrunn, bo o nim mowa, został wzniesiony za panowania Marii Teresy, w XVII-XVIII wieku. Za bramą, otaczającą park rozciąga się dziedziniec, otoczonymi żółtymi oficynami. Kolor żółty, na który została pomalowana elewacja, był ulubionym kolorem Marii Teresy. Pałac ma 1441 komnat, z czego 45 udostępniono zwiedzającym. W pokoju Im Vieux-Lacque konferował Napoleon. Tu 14 października 1809 podpisano pokój w Schönbrunn. W Błękitnym Salonie Chińskim cesarz Karol I podpisał w 1918 zrzeczenie się z udziału w rządach, co oznaczało koniec monarchii. W Wielkiej Galerii tańczono podczas kongresu wiedeńskiego (1814–1815). W Sali Lustrzanej koncertował Mozart jako sześcioletnie cudowne dziecko.
Park Schönbrunn
Sam teren wokół pałacu to ogród w stylu francuskim, w którym znajduje się Palmiarnia. Oprócz Palmiarni, a także artystycznych rzeźb ogrodowych i pięknych fontann, w okolicy znajduje się również labirynt, oranżeria i tzw. Kronprinzengarten, z roślinami cytrusowymi. Nie można również pominąć spaceru do kawiarni na wzgórzu Gloriette. Tutaj można rozkoszować się smakołykami, podziwiając jednocześnie piękną panoramę Wiednia. Poniżej wzgórza znajduje się Fontanna Neptuna. Wejście na teren pałacu i parku jest bezpłatny. Płatne są wejścia na ekspozycje.
Ogród zoologiczny
W zachodniej część ogrodów mieści się najstarsze w Europie zoo. Ogród zoologiczny został otworzony już za czasów Marii Teresy, matki 16 dzieci. Ogród wraz z całym kompleksem pałacu i ogrodów Schönbrunn w 1996 wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród obecnie prezentowanych zwierząt są m.in. pandy wielkie, słonie afrykańskie, niedźwiedzie polarne, czy pingwiny cesarskie. Także tutaj jako pierwszy w Europie przyszedł na świat słoń indyjski. Obecnie zoo zajmuje się również ochroną zwierząt. Do atrakcji zoo należy pawilon z lasem deszczowym, tzw. orang-eria (pawilon orangutanów), tunel, nad którym pływają morskie zwierzęta, czy ścieżka obcowania z naturą. Wiedeński ogród zoologiczny uznawany jest za najlepszy i najnowocześniejszy na świecie, a pomimo to w dalszym ciągu zachowany zostaje historyczny charakter tego miejsca. Zachował się tam zabytkowy pawilon, w stylu barokowym, w kształcie ośmioboku (Kaiserpavillon), w którym odbywały się cesarskie śniadania.
Trzeba przyznać, że wszystkie obiekty na terenie Parku Schönbrunn robią niesamowite wrażenie. Całość kompleksu jest bardzo zadbana i świetnie przygotowana dla zwiedzających.
Jeśli chodzi o dodatkowe wiedeńskie atrakcje dla dzieci, warto wymienić Dom Morza, czy Volskprater – ogromne wesołe miasteczko. Przy wejściu do Parku znajduje się tzw. „Wiener Riesenrad”, czyli „Wiedeńskie wielkie koło” oddane do użytku w roku 1897. „Wielkie koło” jest dzisiaj jednym z symbolów miasta. Nam niestety w trakcie kilkudniowego pobytu w Wiedniu na te atrakcje nie starczyło czasu, jednak mamy nadzieję, że uda nam się to następnym razem 😊
Leave A Reply