Już ponad roku temu, bo w sierpniu 2019 roku, wybraliśmy się w rejon Sudetów.
Góry Orlickie
Miejscem, w którym zatrzymaliśmy się były Bartoszowice w Orlickich Górach, a właściwie Bartošovice v Orlických horách, bo to niewielka wieś przygraniczna, położona w Czechach. Wieś ma charakter letniskowo-wypoczynkowy, znajdują się tu wyciągi narciarskie, trasy rowerowe, kilka pensjonatów oraz narciarskie trasy biegowe. Góry Orlickie, w których zlokalizowana jest wioska, to najwyższa część Sudetów Środkowych, znajdująca się w Czechach i Polsce. Najwyższym szczytem jest Wielką Desztną (Velká Deštná) o wysokości 1115 m n.p.m. Po polskiej najwyższym wzniesieniem jest graniczna Orlica (czes. Vrchmezí, 1084 m n.p.m.).

https://pl.wikipedia.org
„Chata Rampušák”
My zatrzymaliśmy się w obiekcie „Chata Rampušák”, który prócz noclegu oferuje ogród, bar, bezpłatne WiFi oraz przechowalnię sprzętu narciarskiego. Ogród faktycznie jest duży, ma dużo akcesoriów do zabawy dla dzieci. Można tu rozpalić ognisko lub zrobić grilla w wyznaczonym miejscu. Ponadto śniadania są bardzo dobre, na miejscu jest duży pokój zabaw dla dzieci. Niestety inne atrakcje, znajdujące się w budynku, jak bilard, czy kręgle są dodatkowo płatne. My byliśmy średnio zadowoleni z warunków, jakie zastaliśmy na miejscu, ale w zasadzie odnosząc cenę do jakości, nie powinniśmy narzekać 😉
Góry Stołowe
Z Bartoszowic wybraliśmy się w kierunku bardziej na północ położonej części Sudetów, a konkretnie w rejon Gór Stołowych. Od 1993 roku na terenie Gór Stołowych istnieje Park Narodowy Gór Stołowych. Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki (czes. Velká Hejšovina) o wysokości 919 m n.p.m. Natomiast najwyżej położonym punktem jest 12-metrowa skała Fotel Pradziada, znajdująca się na szczycie. My jednak tak daleko nie zawędrowaliśmy – przeszliśmy w zasadzie część szlaku czerwonego, celem zobaczenia atrakcji, jaką są Błędne Skały.

https://pl.wikipedia.org
Błędne Skały
Błędne Skały to zespół bloków skalnych, znajdujący się na wysokości 853 m n.p.m., tworzący malowniczy labirynt, nazywany niekiedy skalnym miastem. Pomiędzy różnorodnymi formami skalnymi, spośród których niektóre mają własne nazwy, takie jak Stołowy Głaz, Tunel, czy Kurza Stopka, przebiega kilkusetmetrowa trasa turystyczna. W najwęższych miejscach turyści muszą przeciskać się pomiędzy skalnymi szczelinami wąskimi na kilkadziesiąt centymetrów. Właśnie te najwęższe miejsca stanowiły dla naszej Hani największą atrakcję i musimy przyznać, że pewnie tylko dzięki temu, bez marudzenia udało nam się przybyć całą, około 2-kilometrową trasę. Zresztą była to pierwsza w całości samodzielnie na piechotę przebyta przez Hanię trasa w górach 😊 Błędne Skały są na tyle wyjątkową formacją skalną, że posłużyły do nagrywania scen do kilku filmów. Między innymi kręcono tu zdjęcia do filmu „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.
Złoty Stok
Na zakończenie weekendu, w drodze powrotnej, postanowiliśmy zwiedzić jeszcze atrakcje w Złotym Stoku. Złoty Stok to miasto w województwie dolnośląskim, będące najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w Polsce. W ostatnich latach miasto straciło jednak na znaczeniu jako ośrodek przemysłowy, a stało się ośrodkiem turystycznym znanym przede wszystkim z „Kopalni Złota”. Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota oferuje wystawę obrazującą historię górnictwa złota, zapoznanie z Podziemną Trasą Turystyczną, w której skład wchodzi zwiedzanie „Sztolni Gertruda” oraz zobaczenie jedynego w Polsce podziemnego wodospadu w „Sztolni Czarnej”, a na koniec wyjazd na powierzchnię Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem. Są tu także dodatkowe atrakcje, interesujące zwłaszcza dla dzieci, jak płukanie złota, obserwacja pokazu odbijania monet, czy odnajdywanie „diamentów” w piasku 😉
Ponadto nieopodal znajduje się też Średniowieczny Park Techniki – jedyny w Europie, w którym można zobaczyć średniowieczne maszyny górnicze, zbudowane w skali 1:1. Wszystkie urządzenia działają, o czym może przekonać się każdy zwiedzający. Dodatkowo w Osadzie górniczej jest pełen tajemnic podziemny tunel, który kończy się wizytą w Chacie złotostockiego Kata. Na miejscu jest również szansa przejechać się repliką czołgu, zaprojektowanego przez samego Leonarda da Vinci.
Z kolei dla osób bardziej odważnych, możemy zasugerować wybranie się, do również nieopodal położonego, Leśnego Parku Przygody „Skalisko”. Na terenie dawnego kamieniołomu znajduje się kilka tras, obejmujących balansujące pomosty, przejścia po linie, przejścia siatkowe, powietrzny surfing, „skok Tarzana”, czy tyrolki. Zjazdy na linie mają łączną długość 1050 metrów. Na nas, patrząc tylko z dołu, ogromne wrażenie robił przejazd tyrolką nad dawnym kamieniołomem.
Wszystkim, a szczególnie rodzinom z dziećmi, polecamy wędrówkę między Błędnymi Skałami. Zwiedzanie kopalni złota nam też się podobało, ale dla naszej Hani bycie pod ziemią było raczej nie tyle ciekawe, co straszne i nie mogła doczekać się wyjazdu na powierzchnię 😉Niemniej jednak dodatkowe złotostockie atrakcje spodobały jej się dużo bardziej 😊
Leave A Reply