Duński Legoland w Billund jest jednym z najchętniej odwiedzanych Parków Rozrywki w Europie. To właśnie w Billund, w warsztacie stolarskim Ole Kirka Christiansena powstała pierwsza drewniana zabawka nazwana „Lego”, a dopiero 16 lat później powstał pierwszy plastikowy klocek. I to właśnie tutaj, w niewielkim 6-tysięcznym dziś Billund znajduje się najstarszy i największy park wśród wszystkich Legolandów. Park został otwarty 7 czerwca 1968 roku, a więc w tym roku skończył już 54 lata.
Zapraszamy do naszego przewodnika po tym niesamowitym miejscu!
Bilety
Choć nie było dużych kolejek do kas biletowych, my kupiliśmy bilety przez internet. Bilety są dostępne w opcji 1, bądź też 2-dniowej. Jest też opcja zakupu biletu z opcją korzystania z barów i restauracji na terenie Legolandu. W ofercie są również bilety całoroczne, a także „express pass”, skracający czas oczekiwania w kolejkach do atrakcji, czy też opcja wykupienia miejsca parkingowego. W najtańszej opcji, przy zakupie biletu 1-dniowego trzeba liczyć się z kosztem przynamniej 200 zł za osobę. Wszystkie szczegóły są na oficjalnej stronie Legolandu: https://www.legoland.dk/en/. Dodatkowo, podajemy wskazówki na uzyskanie kodów rabatowych do Parku od naszych polsko-duńskich przyjaciół 😊 Kod rabatowy można znaleźć na stronie skolemælk.dk – dziecko musi pokolorować obrazek lub rozwiązać labirynt, aby uzyskać zniżkę. Można też znaleźć kod rabatowy w jajkach (pojawia się w sezonie letnim) lub na opakowaniu frugtstænger (batoników figowych) Wtedy cena biletu jest 2 za 1. Zniżka dotyczy ceny biletów w szczycie sezonu.
Dojazd
Jeśli chcecie odwiedzić tylko Legoland, to najlepiej dostać się do Billund samolotem. Park znajduje się zaledwie 3 km od lotniska i kilka linii autobusowych przejeżdża między tymi dwoma obiektami, więc dojazd nie stwarza żadnego problemu. Ponadto startujące samoloty, przelatujące nisko nad Legolandem stanowią dodatkową atrakcję 😊 Podobno od czerwca do sierpnia między lotniskiem Billund a Legolandem jeździ darmowy autobus, ale my nie trafiliśmy na tą opcję – na przystankach też nie widzieliśmy żadnej informacji na temat busów.
Zostawienie bagażu
Po zeskanowaniu kodu QR na szafkach przy wejściu można zostawić w nich swoje bagaże – koszt w zależności od gabarytu to 50-70 DK. Większe walizki można zostawić w osobnym pomieszczeniu, otwieranym przez personel.
Zakwaterowanie
Jeśli wybieracie się tylko albo głównie do Legolandu, można pomyśleć o spędzeniu nocy w hotelach tematycznych Legolandu. My nie korzystaliśmy z tej opcji, ale musimy przyznać, że Legoland Castle Hotel z zewnątrz wygląda bajecznie 😊.
Atrakcje
Park rozrywki jest podzielony na kilka różnych stref tematycznych.
Strefa Miniland – serce Legolandu. Budowa parku rozpoczęła się właśnie od tego bloku. To miniaturowy świat, odwzorowujący najsłynniejsze budynki, ale też centra wielu pięknych miast, jak na przykład Kopenhaga, w której w miniaturze po kanale Kyhavn przepływa stateczek z klocków Lego. Są tu odwzorowane najwyższe budowle na ziemi jak Burj Khalifa, Shanghai Tower, czy wieża Eiffla.
Strefa ta jest pełna dodatkowych atrakcji takich jak kolejki, karuzele czy wieża widokowa LegoTop, z której widać całą panoramę dzieł architektury. Jeździ tu pociąg LEGO, a także można popłynąć Mini Boats obok Lego-miniatur najbardziej znanych budynków na świecie. Warto wziąć udział w auto safari, z. przejażdżka jeepem wśród dzikich zwierząt zbudowanych z klocków Lego..
Inną strefą jest strefa Legoredo – dziki zachód, z łódkami canoe, czy domem strachów. Chociaż ten ostatni uważamy za przereklamowany 😉
Dla najmłodszych czekają atrakcje w strefie DuploLand. Prócz kolejek, samolotów, jest też ogromny plac zabaw, a także bawialnia z klockami z serii Duplo.
Wyjątkowy jest też PolarLand., z zatoką prawdziwych pingwinów. Jest tu też najszybszy w parku roller-coaster Polar X-plorer, czy “Ice Pilots School” czyli szkoła pilotów, z symulatorem przeciążeń i akrobacji jak podczas prawdziwego lotu.
Królestwo Rycerzy to baśniowy świat rycerzy, księżniczek smoków, a także Zamek Rycerski, z którego okien widoczne są sylwetki księżniczek. Największa wieża zamku ma około 18 m.
Naszej Hani z kolei bardzo podobała się część LegoMovie World, jedna z nowszych części parku, z pochyłym diabelskim młynem, spadającymi gondolami i licznymi motywami z bajek.
Dodatkowo na terenie Legolandu odbywają się różne występy i pokazy. My mieliśmy okazję podziwiać inscenizację z księżniczkami i rycerzami, którzy skacząc z trampoliny do wody wykonywali niesamowite akrobacje w powietrzu.
Wycieczka do Legolandu bardzo nam się podobała. W Parku każdy znajdzie coś dla siebie. Jest on na tyle rozległy, że w ciągu jednego dnia nie da się skorzystać z wszystkich atrakcji. Czas oczekiwania do bardziej popularnych karuzel wahał się w trakcie naszej wizyty od 20-40 minut. Stąd warto przed przyjściem przeglądnąć mapkę z atrakcjami i zastanowić się, z których chciałoby się skorzystać lub wybrać te strefy, które najbardziej nas interesują.
Życzymy Wam świetnej zabawy!
Leave A Reply