TOP
Niezbędnik podróżnika

Co zrobić, by podróż nie zamieniła się w koszmar?

Czekamy na ten moment czasem cały rok. Wreszcie nadchodzi. Upragniony wyjazd, błogi relaks i ucieczka od szarej codzienności. Bywa jednak tak, że jeden mały błąd potrafi zrujnować całą przygodę. Jak tego uniknąć?

 1. Zarezerwuj hotel

W podróżach najbardziej ekscytujące jest to, co nieznane. Często po powrocie najlepiej wspominam te chwile, których zupełnie nie planowaliśmy, spontanicznie podjęte decyzje najczęściej okazują się strzałem w dziesiątkę. Jest jednak jedna rzecz, co do której musimy być absolutnie pewni: hotel. Noclegi rezerwujemy na długo przed wyjazdem, co daje nam nie tylko pewność, że będziemy mieli z czego wybierać, ale też gwarancję dobrych cen. Nie raz zdarzało nam się dotrzeć do wyznaczonego celu dużo później niż przewidywaliśmy. Bo ruch na drodze był znacznie większy, bo zatrzymaliśmy się gdzieś po drodze. Świadomość, że po przyjeździe czekać na nas będzie wygodne łóżko to olbrzymi komfort. Szukanie noclegu w dniu przyjazdu to z mojego punktu widzenia istny koszmar. Cudownie, że dziś można skorzystać z wielu portali rezerwacyjnych i nie martwic się, że trzeba będzie spędzić noc w samochodzie.

Przed zarezerwowaniem hotelu koniecznie sprawdźcie opinie ludzi, którzy mieli już okazję w nim nocować. To nieoceniona pomoc przy dokonywaniu wyboru. My często wysyłamy też mail do recepcji hotelu i pytamy o różne istotne dla nas kwestie (np. czy w hotelu nie odbywa się w tym czasie wesele). Kontaktując się bezpośrednio z hotelem możemy także poinformować o późnym przyjeździe, poprosić o pokój na wyższym piętrze lub zarezerwować miejsce parkingowe. To rónież dobry sposób na potwierdzenie, że rezerwacja dotarła do hotelu. Systemy komputerowe bywają niestety zawodne.

 1. Dokładnie sprawdź trasę

W naszym duecie sytuacja, w której wsiadamy do auta przed podróżą nastawiamy nawigację i ruszamy w drogę to kompletna abstrakcja. Każda dłuższa podróż musi być przez Michała starannie opracowana. Często wiele miesięcy wcześniej sprawdza, która z tras będzie najbardziej optymalna, gdzie trwają remonty, które drogi są często zakorkowane. To niesamowite ułatwienie i możliwość uniknięcia wielu niepotrzebnych stresów w trakcie podróży.

Warto również sprawdzić, jakie opłaty będziemy musieli uiścić wjeżdżając na autostrady. Poza granicami naszego kraju często obowiązują winiety. Wcześniejsze sprawdzenie ich cen i miejsc, gdzie można dokonać zakupu, pozwala na bezproblemowe przekroczenie granicy.

 1. Weź gotówkę

W większości miejsc w Europie znalezienie bankomatu nie stanowi większego problemu. Kartą możemy też płacić w hotelach i restauracjach. Jesteśmy do tego przyzwyczajeni tak bardzo, że czasami w ogóle rezygnujemy z wizyty w kantorze. Osobiście nie wyobrażam sobie jednak wyjeżdżania na dłużej bez choćby odrobiny gotówki. Wiele razy zaskoczyła nas już sytuacja, w której nie mogliśmy wypłacić pieniędzy z bankomatu, albo terminal nie akceptował płatności naszą kartą.

I pamiętajcie, aby przed udaniem się poza Europę poinformować swój bank, że wyjeżdżacie. Unikniecie strasu, jakiego doświadczyłam na Tajwanie, kiedy próbując wyciągnąć gotówkę dowiedziałam się, że nie mam pieniędzy na koncie. Okazało się, że mój bank uznał to za „dziwną” transakcję i zablokował środki …

 1. Pamiętaj o lekarstwach i środkach opatrunkowych

Zestaw absolutnie obowiązkowy:

 • aspiryna,
 • środki przeciwbólowe,
 • plastry,
 • krople miętowe,
 • środki na chorobę lokomocyjną.

Jeśli jedziecie poza Europę polecam Enterol – probiotyk, który pomoże uniknąć problemów żołądkowych. Poza tym warto mieć przy sobie także: plastry żelowe (na otarcia i pęcherze), sudocrem (na oparzenia), tabletki na ból gardła, krople do oczu, środek do odkażania ran, maść na stłuczenia.

 1. Do samolotu

Długa podróż samolotem potrafi dać nieźle w kość. Żeby złagodzić jej trudy zabierz ze sobą:

 • poduszkę na kark,
 • mp3 z ulubioną muzyką i wygodnymi słuchawkami,
 • czytnik e-booków,
 • wodę termalną (o pojemności poniżej 100 ml),
 • ciepłą bluzę (nawet gdy jest gorąco na dworze),
 • skarpetki bezuciskowe,
 • mini-szczoteczkę i pastę do zębów (do użycia w samolocie lub na lotnisku),
 • chusteczki odświeżające,
 • nawilżająca pomadkę do ust,
 • maskę na oczy,
 • zatyczki do uszu,
 • krople do oczu.

«

»

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Odwiedź nasz Instagram!

Instagram did not return a 200.