TOP
Duże

Solo traveler in Taiwan – Dzień drugi

Kolejny dzień na Tajwanie przywitał mnie znów wspaniałą pogodą. Postanowiłam, że dziś wdrapię się na Słoniową Górę skąd roztacza się wspaniały widok na centrum miasta i górujący nad nim Taipei 101.

Zanim jednak udałam się do centrum, odwiedziłam jeden z obowiązkowych punktów na turystycznej mapie stolicy Tajwanu – Memorial Czang Kaj-szeka. Przywódca Kuomintangu to jedna z najbardziej znanych postaci w chińskiej historii współczesnej. Okres jego władzy oceniany jest jednak bardzo różnie, jedni  uważają go za bohatera inni za bezwzględnego dyktatora. Autorytarne rządu Czang Kaj-szeka na Formozie (jak wówczas nazywano wyspę) określane są mianem białego terroru. Przywódca Kuomintangu uważał się za reprezentanta całych Chin, Tajwańczycy nie mieli swojej reprezentacji politycznej, bezlitośnie tępiony był ich język i kultura. Przeciwnicy polityczni byli więzieni lub zabijani. Stan wojenny utrzymywano przez 38 lat. Mimo niedemokratycznego charakteru rządów liberalne podejście do polityki gospodarczej sprawiło, że wyspiarskie państwo zaczęło rozkwitać. Szczególnie dobre warunki stworzono dla eksportu dóbr. Tajwan stał się jednym z czterech „gospodarczych tygrysów” Azji, do czego przyczyniła się również pomoc finansowa i militarna Stanów Zjednoczonych i reforma rolna.

Hala Pamięci w Taipei jest centralną  i największą budowlą rozległego kompleksu, na terenie którego znajduje się również Teatr Narodowy oraz Narodowa Sala Koncertowa. Trzypoziomową CKS Memorial Hall wzniesiono według projektu architekta Yang Cho-chenga.

Największe wrażenie robi 70-metrowa Hala Pamięci.  Do gmachu prowadzi 89 kamiennych stopni symbolizujących lata które przeżył Czang. Pokonanie ich w tym skwarze było pewnym wyzwaniem.  Po wdrapaniu się po schodach oczom odwiedzających ukazuje się ogromna rzeźba siedzącego na krześle przywódcy.

Następnym punktem dnia było wejście na Słoniową Górę – znajdującego się w centralnej części miasta wzniesienia, skąd roztacza się najlepszy widok na słynne Taipei 101. Nie mogłam zrezygnować z okazji do zrobienia takiej foty i mimo piekielnego upału postanowiłam zmierzyć się ze stromymi schodami prowadzącymi na górę. Mimo, że to tylko niecałe 200 metrów, ze względu na temperaturę i wilgotność po drodze zaliczyłam 2 przerwy na uzupełnienie płynów i wyrównanie oddechu J. Widoki zrekompensowały jednak trudy wspinaczki. Miasto wyglądało wspaniale! Miałam szczęście, że pogoda tego dnia była wyjątkowo piękna. Na szczycie znajduje się kilka zakątków, gdzie można spokojnie odetchnąć, skryć w cieniu drzew i podziwiać przepiękne widoki. Słoniowa Góra to jedno z bardziej godnych polecenia miejsc w Taipei.

Upał i wspinaczka zmęczyły mnie na tyle, że około 15:00 wróciłam do hostelu i od razu ucięłam sobie drzemkę. 3 godzinną! Kiedy wstałam na zewnątrz było już zupełnie ciemno (słońce zachodziło chwilę po 17:00). Była to jednak najlepsza pora, aby wyruszyć na łowy na pobliski bazar z jedzeniem. Poprzedniego dnia zauważyłam kramik z apetycznie wyglądającymi pierożkami. Postanowiłam, że staną się moją dzisiejszą kolacją. Przed wielkim naczyniem zgromadziła się niemała kolejka (to musiał być dobry wybór).

Zastanawiałam się tylko jak dogadam się z wiekowym jegomościem, który  wielką chochlą nakładał porcje pierożków do plastikowych pudełeczek. Kiedy nadeszła moja kolej na złożenie zamówienia wyciągnęłam w kierunku Pana otwartą dłoń z 60  dolarami (ok. 6 zł) i pokazałam na wielką balię z pierożkami. Pan najwyraźniej zrozumiał i zaczął nakładać. Myślałam, że za tę zawrotną sumę otrzymam jakieś 5 sztuk przysmaku, tymczasem pudełko wypełniło się pierożkami po same brzegi! A zaraz potem sprzedawca zwrócił się do mnie piękną angielszczyzną: „You want your dumplings spicy or not?”. Nie sądź książki po okładce …

«

»

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Odwiedź nasz Instagram!

Instagram has returned invalid data.