TOP
Niezbędnik podróżnika

Tygodniowy urlop z bagażem podręcznym

Tygodniowy urlop z bagażem podręcznym? Da się – sprawdziliśmy!

Jednym ze sposobów na tanie podróżowanie jest dostosowywanie terminu urlopów do atrakcyjnych cen biletów lotniczych. Najczęściej bardzo atrakcyjne ceny biletów oferują tak zwane tanie linie lotnicze. To właśnie na ich pokład możemy najczęściej zabrać tylko mały bagaż podręczny, nie dopłacając wielkich sum do podstawowej ceny biletu. Czy da się spakować wszystkie potrzebne rzeczy na tygodniowy urlop w małą walizkę lub plecak? No pewnie!

Podróż w zimie

Podróżowanie w zimie z reguły jest nieco bardziej skomplikowane niż letnie wypady. Do podręcznej walizki raczej nie uda nam się spakować dodatkowej kurtki czy drugiej pary masywnych zimowych butów. Jeśli podróżuję tylko z bagażem podręcznym zawsze staram się zrobić dokładną listę z rzeczami, które zabiorę i ułożyć z nich konkretne zestawy. Nie ma sensu zabierać wówczas elementu garderoby, który nie będzie pasował do reszty. Przy tak ograniczonej liczbie miejsca musimy liczyć się z tym, że kilka rzeczy włożymy 2-3 razy.

Oto co powinno się w niej znaleźć:

 1. Bielizna – przede wszystkim ciepła, koniecznie dodatkowe pary skarpet na wypadek przemoknięcia
 2. Kosmetyki – tylko buteleczki poniżej 100 ml
 3. 2-3 pary spodni
 4. Koszule, bluzki
 5. T-shirty – 1 na każdy dzień + jeden zapasowy
 6. Sweter, bluza
 7. Klapki pod prysznic
 8. Mini-apteczka

Podróż w lecie

Podróżowanie w lecie wydaje się dużo łatwiejsze, ale to nie do końca prawda. Kiedy temperatura na dworze przekracza 30 stopni, po długim marszu zmiana koszulki jest nieunikniona. Na szczęście rzeczy schną szybko, więc wieczorem możemy je wyprać w hotelu, warto zatem wziąć ze sobą odrobinę proszku do prania.

Do letniej walizki zapakuj:

 1. Bielizna – staram się ją pakować zawsze na samym końcu i „upychać” w przestrzenie między ubraniami (spakowana razem, w oddzielnej reklamówce zajmuje więcej miejsca)
 2. Kosmetyki – tylko buteleczki poniżej 100 ml
 3. 2 pary krótkich spodenek
 4. 2 zwiewne, niegniecące się sukienki
 5. Strój kąpielowy
 6. Sandały (wygodne buty typu trampki zakładam do samolotu)
 7. T-shirty – 1 na każdy dzień + jeden zapasowy
 8. Czapka z daszkiem/kapelusz/apaszka na głowę
 9. Mini-apteczka
 10. Klapki pod prysznic

Nie wiem jakie są Wasze doświadczenia, ale ja posłuchałam kiedyś rad mądrzejszych u bardziej doświadczonych podróżników i postanowiłam zrolować wszystkie ubrania (podobno w walizce mieści się ich wówczas więcej i nie są pogniecione). Zanim jeszcze zamknęłam walizkę wyrzuciłam pospiesznie całą zawartość, ułożyłam starannie w kosteczkę i ułożyłam grzecznie jedne na drugich. Po pierwsze dlatego, że zmieściło mi się w ten sposób tylko ¾ zaplanowanego bagażu, poza tym ubrania były pogniecione bardziej niż jakbym wrzucała je do torby bez składania. Być może to ze mną jest coś nie tak, ale rolowanie ubrań uważam za kompletną pomyłkę J

Podróżowanie z małą walizką ma wiele zalet. Po pierwsze cena biletu – dużo niższa niż z bagażem rejestrowanym. Kolejna zaleta to o połowę lżejszy bagaż i dużo wygodniejsze przemieszczanie się z nim. Lecąc z bagażem podręcznym nie musimy stać w często długiej kolejce na lotnisku w celu zarejestrowania dużej walizki.

Świetnym wynalazkiem są worki próżniowe, które znacznie ograniczają powierzchnię spakowanej do nich zawartości.

Tips&tricks

 1. Jeśli przy wkładaniu czegoś do walizki myślisz „może się przydać” wyrzuć to od razu (nie przyda się)
 2. Używaj mini-buteleczek, do których przelejesz ulubione kosmetyki zamiast kupować mini-kosmetyki (oszczędzisz pieniądze)
 3. Do samolotu wybieraj największe i najcięższe rzeczy, zwłaszcza buty (zawsze możesz je zdjąć na pokładzie). W kieszenie kurtki czy bluzy możesz wcisnąć to, co nie zmieściło się w walizce.
 4. Niewielkie przedmioty włóż do butów.

Zapakuj ile się da w torbę od laptopa/aparatu. Większość regularnych linii lotniczych nie uznaje ich za dodatkowy bagaż.

«

»

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Odwiedź nasz Instagram!

Instagram has returned invalid data.