TOP
Nie tylko o podróżach...

Pieniądze szczęścia nie dają, ale …

  1. Dają niezależność

Bycie niezależną jest dla mnie jednym z życiowych priorytetów. Mam wrażanie, że zwłaszcza po ślubie wiele kobiet rezygnuje z tego niewątpliwego przywileju. Nie potępiam tego, ale sama staram się nie dopuścić do takiej sytuacji. Uważam, że w małżeństwie dzieje się lepiej, jeśli obie strony mają świadomość, że nie są na siebie skazane. Wówczas pełniej uczestniczymy w budowaniu solidnych podstaw związku. Nie opieramy bycia z sobą na strachu przed tym, co stałoby się z nami, gdybyśmy nagle musiały sobie poradzić same. Taka sytuacja może się jednak zdarzyć. Z różnych przyczyn. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości. Nowoczesna kobieta powinna zadbać o swoją finansowa niezależność. Nawet jeśli nie pracuje zawodowo.

  1. Dają największy luksus na tym świecie – możliwość robienia tego co się chce

Do takiej niezależności jeszcze dążę. Zawsze była na moim horyzoncie i w sferze życiowych planów. Móc wstawać kiedy się chce, wyjeżdżać kiedy się chce zrobić sobie wolne, kiedy ma się na to po prostu ochotę. Nie chodzi o całkowity brak zadań, bez tego życie staje się nudne i jałowe. Móc samodzielnie dysponować własnym czasem to ogromny przywilej. Warto do tego dążyć.

  1. Dają wolność

Z pewnością pamiętacie jeszcze to uczucie, kiedy byliście dziećmi i Wasze życie i wybory były całkowicie uzależnione od woli Waszych rodziców. Choć oczywiście ten porządek jest właściwy, bo jako dzieci nie jesteśmy w stanie jeszcze o siebie zadbać na pewno były takie sytuacje, kiedy marzyliście o tym, żeby móc wyrwać się spod kurateli opiekunów i ruszyć w świat na własnych zasadach. Do tego jednak potrzebne były pieniądze. Dziś wbrew pozorom jest podobnie. Żeby żyć według własnych zasad i być wolnym potrzebujemy finansowego zabezpieczenia. Bez niego jesteśmy niewolnikami swojego szefa, partnera albo rodziców, a wolność to przecież podstawowa potrzeba każdego człowieka.

  1. Dają poczucie bezpieczeństwa

Pieniądze nie zapewnią nam nieśmiertelności (przynajmniej na razie), nie uchronią przed chorobami, utratą pracy czy stratą bliskiej osoby. Stanowią jednak poduszkę bezpieczeństwa we wszystkich dramatycznych sytuacjach, które mogą nas w życiu spotkać.

  1. Pomagają spełniać marzenia

Pieniądze same w sobie nie zapewnią nam szczęścia, ale bez nich pewnych marzeń nie udałoby się spełnić. Nam na pewno nie udałoby się wyjechać do miejsc, o których odwiedzeniu marzymy. Nie udałoby mi się skoczyć ze spadochronem, nurkować z rekinami wielorybimi, latać balonem w Kapadocji … Nie da się za nie oczywiście kupić tego, co najważniejsze: miłości, przyjaźni, zdrowia. Jednak bez pieniędzy moje życie byłoby z pewnością dużo mniej ekscytujące.

  1. Pozwalają pomagać innym

Choć znam wiele majętnych osób, które nie pomagają wcale i równie sporo takich, które nie mając prawie nic są zawsze gotowe pomóc innym, zdaję sobie sprawę z tego, że łatwiej jest pomagać, kiedy nie pogorszy to znacznie naszej sytuacji. Nie chodzi wcale o spektakularnie wysokie datki. To pewnego rodzaju podziękowanie losowi, że dla nas był bardziej łaskawy niż dla innych i świadomość, że nasza sytuacja może się zmienić w jednej chwili. Dobro wraca, choć powinniśmy czynić je bezinteresownie.

  1. Pozwalają się rozwijać

Pieniądze dają nam możliwości do rozwijania pasji, uczenia się, podnoszenia kwalifikacji. Wiedza i umiejętności to jedna z najlepszych inwestycji. Studia podyplomowe, kursy gotowania, fotografii, nauka języków. Bez pieniędzy niemal niedostępne.  Ciągły rozwój daje poczucie spełnienia, możliwość poszerzania horyzontów. Im więcej wiesz i umiesz tym więcej możesz zaoferować innym. Nierzadko od kursu fotografii zaczyna się nowa fascynująca przygoda, która może przerodzić się w biznes połączony z pasją.

  1. Podnoszą samoocenę

Pieniądze są jednym z symboli sukcesu. Jeśli jesteś majętnym człowiekiem, ludzie uważają, że powiodło Ci się w życiu. Finansowa niezależność, luksusowe dobra, to nagroda za pracę, jaką wykonałeś. Jeśli pochodzą z uczciwego źródła, stanowią powód do dumy. Pokazują, że nasza praca i wiedza są wiele warte. W naszym kraju duże pieniądze były często kojarzone z nielegalnymi interesami. Pokolenie wychowane po 1989 roku na szczęście doskonale wie, że do sporego majątku można dojść uczciwą drogą. Start-upy zakładają już nastolatkowie. I tak trzymać!

«

»

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Odwiedź nasz Instagram!

Instagram did not return a 200.