TOP
Nie tylko o podróżach...

Chwytaj życie!

Nie jestem typem osoby, która twierdzi, ze niczego nie żałuje. Ja żałuję kilku rzeczy. O jednej z nich chcę Wam dziś napisać …

Nie mam najmniejszych wątpliwości co do tego, że rodzina, a zwłaszcza Rodzice czy Dziadkowie zawsze mają i mieli na względzie moje dobro i radzili najlepiej, jak umieli.W większości przypadków mieli rację. Wiele w życiu przeżyli, widzieli, chcieli mnie zatem ustrzec przed błędami, które sami popełnili. Jeśli jednak chodzi o tzw. gap year wolałabym nie posłuchać ich rad, a właściwie marudzenia …

O roku przerwy w nauce myślałam już pod koniec liceum. Wtedy jednak byłam jeszcze bardzo młodą, bardzo niedoświadczoną i niepewną siebie osobą. Być może taka przerwa nie skończyłaby się niczym złym, ale z pewnością nie potrafiłabym „wyciągnąć” z niej tyle, co trzy lata później, kiedy pomysł, który zakiełkował w mojej głowie dużo wcześniej dojrzał, a nawet wypuścił pierwsze pąki.

Gap year chciałam wykorzystać na różne sposoby. Po pierwsze chciałam spróbować poważnej pracy. Do tej pory pracowałam na stażach czy umowach zleceniu. Nie miałam szansy ani chęci na poważnie zaangażować się w powierzane zadania. Po pierwszym etapie studiów miałam ochotę poświęcić się karierze. No i oczywiście podróżować. Moja rodzina była jednak przerażona wizją przerwania studiów. Mówili, że już nigdy nie wrócę na uniwerek, że im później tym trudniej, że będzie mi ciężko, bo wszyscy znajomi skończą już studia i będą mieli tytuł magistra, a mi nie będzie się chciało studiować bez nich. Generalnie straszna, apokaliptyczna wizja, w której czeka mnie pośredniak (w najlepszym razie) albo ulica (w najgorszym). Doskonale wiedziałam, że przesadzają i nic podobnego się nie zdarzy. Nawet gdybym nie wróciła na studia po roku, zrobiłabym to później, być może dokonując bardziej świadomego, mądrzejszego wyboru kierunku studiów. Niestety presja okazała się zbyt silna. Poddałam się. Trochę przez ich wpływ, trochę przez brak wiary we własną konsekwencję, trochę przez brak konkretnego planu. Prawda jest też taka, że wówczas byłam już z Michałem. Wiadomo było, że nasz związek to coś poważnego, że najprawdopodobniej to ten jedyny. Gdybym wtedy wyjechała nie bylibyśmy razem, ale myślę, że udałoby mi się przekonać go, żebyśmy przez ten rok podróżowali wspólnie.

Dziś coraz częściej myślę o tym, że straciłam niepowtarzalną szansę na przygodę życia. Bo właśnie wtedy należało wziąć sprawy we własne ręce, zaryzykować, pójść pod prąd i spełniać marzenia. Wyjechać za granicę i znaleźć pracę. Podróżować i zbierać doświadczenia. Mam nadzieję, że jeszcze uda nam się zejść z tradycyjnej ścieżki, wyjechać i przeżyć coś niestandardowego, wyjątkowego. To jedno z moich największych marzeń. Teraz jasnym jest, że jeśli wyjeżdżać to tylko we dwójkę.

Im jestem starsza tym paradoksalnie mniej zastanawiam się nad konsekwencjami różnych decyzji. Coraz większą uwagę przywiązuję do tego co mnie cieszy, daje satysfakcję i spełnienie. Nie czuję się w żadnym razie staro, ale im bardziej oddalam się od młodzieńczego wieku tym bardziej zdaję sobie sprawę  z tego, że życie jest tak naprawdę bardzo krótkie. Trzeba chwytać je całymi garściami, wycisnąć jak cytrynę. Korzystać z niego ile się da, przecież nikt z nas nie wie, jaki czas został mu na tej ziemi przydzielony. Nie namawiam Was absolutnie do tego, żebyście w tej chwili zostali skrajnymi egoistami, przestali chodzić do pracy, porzucili rodziny i wydali wszystkie oszczędności na własne zachcianki. Namawiam Was do zrobienia czegoś innego. Wyobraźcie sobie, że dowiadujecie się, że zostało Wam pół roku życia. Jak chcielibyście spędzić te ostatnie sześć miesięcy na ziemi? Jakie marzenie spełnić, z kim się pogodzić, dokąd pojechać? A teraz zastanówcie się nad tym dlaczego nie zrobiliście tego do tej pory, skoro to takie ważne. Bo wydaje się Wam, że macie jeszcze czas? No cóż … a co jeśli nie?

«

»

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Odwiedź nasz Instagram!

Instagram has returned invalid data.