TOP
Małe

Czarująca Zamojszczyzna

Nie jesteśmy osobami, które na myśl o Sylwestrze wpadają w popłoch i za wszelką cenę muszą wziąć udział w wielkiej i hucznej imprezie. Ważne, żebyśmy spędzali ten wieczór razem. No i żeby był szampan J. W 2015 roku dni ułożyły się wyjątkowo korzystnie – urlop wzięty w czwartek gwarantował 4 dni wolnego. Nie mogliśmy nie skorzystać z takiej okazji. Postanowiliśmy odwiedzić Zamojszczyznę.

Dlaczego Zamojszczyzna? Zadecydowało – jak to często u nas bywa – znalezienie fajnego hotelu w przystępnej cenie. Poszukując miejsca, w którym moglibyśmy spędzić ten przedłużony weekend, chciałam znaleźć drewnianą chatę, w której przyjemnie byłoby spędzić zimowe dni, gdy za oknami sypie śnieg. Chatę znaleźliśmy, śniegu nie było, ale tęgi mróz nie pozostawił żadnych wątpliwości co do tego, że zima rozpoczęła się na dobre.

Karczma Zamojszczyzna to dość duży obiekt położny około 7 kilometrów od centrum Zamościa. Hotel jest przyjemny, pokoje wyposażone we wszystko, co trzeba (łącznie z zestawem do przygotowania herbaty), stosunek jakości do ceny jest zadowalający. Jedyna rzecz do poprawienia to śniadania. Zimna jajecznica i mało urozmaicone menu spowodowały, że 3-go dnia w ogóle nie zeszliśmy na śniadanie. Właściciele zapomnieli nas również poinformować, że podczas naszego pobytu w hotelu odbywać się będzie wesele, co gwarantowało nieprzespaną noc. Wprawdzie sami przesunęliśmy nasz pobyt o jeden dzień (z czym nie było najmniejszego problemu, mimo, że na portalu bloking.com nie było już takiej możliwości), jednak gdybyśmy wiedzieli o mającej trwać całą noc głośnej imprezie, z pewnością skrócilibyśmy nasz pobyt.

1 stycznia temperatura gwałtownie spadła. Z 12 stopni na plusie zrobiło się nagle tyle samo, tylko poniżej zera. Szok był tak duży, że byliśmy w stanie wychylić nosy jedynie w poszukiwaniu knajpy z ciepłym trunkiem na zamojskim rynku. Trafiliśmy do restauracji „Bohema”, która uraczyła nas nie tylko herbatą i grzanym piwem, ale także pysznymi zupami (rosołem i żurem) i gulaszem z jelenia. Pierogi z kaszą gryczaną i serem możecie sobie darować J

Zamojski rynek ma niezwykły klimat. Kolorowe kamienice otaczające ratusz z wysoką wieżą tworzą wręcz bajkową kompozycję. Świątecznych ozdób było niewiele, na środku stała jedynie przystrojona choinka. Ci, którym mróz nie straszny korzystali z miejskiej ślizgawki. Z pewnością zostalibyśmy dłużej, ale przy tej temperaturze po prostu nie dało się wytrzymać.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Roztoczańskiego Parku Narodowego. Dojechaliśmy do miejscowości Zwierzyniec i wyruszyliśmy na Bukową Górę (310 m n.p.m.). W lesie odczuwalna temperatura była dużo wyższa, dlatego mimo tęgiego mrozu szło się bardzo przyjemnie. Wstęp do parku jest płatny, jednak albo ze względu na świąteczny dzień, albo z powodu mrozu nikt nie sprzedawał biletów, a brama parku była otwarta. Udało nam się zatem skorzystać z tej atrakcji zupełnie za darmo. Z Bukowej Góry roztacza się wspaniały widok na pokryte polami wzniesienia. Udało nam się dotrzeć tam, gdy pięknie świeciło słońce, czyniąc krajobraz jeszcze piękniejszym!

Mróz i mało sprzyjająca turystom data sprawiły, że tym razem nie udało nam się zobaczyć wszystkiego, co Zamojszczyzna ma do zaoferowania. Z pewnością wrócimy tu latem, Roztoczański Park Narodowy jest wtedy wyjątkowo piękny!

«

»

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Odwiedź nasz Instagram!

Instagram has returned invalid data.