TOP
Małe

Gdzie na weekend? Do Radziejowic!

Są takie miejsca , do których jedziemy nie licząc na to, że okażą się szczególnie godne zapamiętania, a tymczasem zachwycają nas od pierwszego wejrzenia. Takim miejscem były Radziejowice!

Malowniczy rejon, w którym położone są Radziejowice sprawił, że w XV wieku ród Radziejowskich zdecydował się zbudować tu swoja reprezentacyjną siedzibę. Jej rozkwit nastąpił za życia Stanisława Radziejowskiego, niezwykle wpływowej i zaufanej postaci na dworze królewskim. Stanisław słynął z zamiłowania do wystawnych przyjęć. Pałac w Radziejowicach był idealnym miejscem dla tego typu rozrywek – podobno mógł pomieścić aż 1000 gości! Kolejnym z rodu Radziejowskich, który przyczynił się do rozbudowy majątku był prymas Michał Radziejowski. Dzisiejszy kształt Pałacu jest jego zasługą.

Siostrzeńcy Michała sprzedali pałac po jego śmierci, a jakiś czas później w wyniku małżeństwa córki Aleksandra Ossolińskiego, Anny, z Kazimierzem Krasińskim posiadłość przeszła w posiadanie rodziny Krasińskich i należała do niej przez kolejnych 130 lat. Architekt króla Stanisława Augusta – Jakub Kubicki nadał budowli klasycystyczny wygląd, a wokół niej utworzył park w stylu angielskim. Nieopodal pałacu wybudowano Dworek Modrzewiowy, który miał służyć jako siedziba administratora majątku.

Krasińscy zapraszali do swej rezydencji intelektualną elitę, w posiadłości bywali m.in.: Henryk Sienkiewicz, Lucjan Rydel, Józef Chełmoński oraz Jarosław Iwaszkiewicz. Od 1965 roku funkcjonuje tu Dom Pracy Twórczej. Mieści się tu także największa w Polsce wystawa prac Józefa Chełmońskiego i to właśnie dla niej przejechaliśmy aż 50 kilometrów z Warszawy!

Wystawę zwiedza się z przewodnikiem. Nas oprowadzała niezwykle sympatyczna Pani, bardzo niewielkiego wzrostu za to z donośnym głosem i niewątpliwym talentem oratorskim J W trakcie 45 minut nie tylko obejrzeliśmy wspaniałe prace artysty, ale także poznaliśmy historię pałacu, a nawet załapaliśmy się na mały koncert – jeden z uczestników wycieczki potrafił grać na fortepianie. Kiedy tylko energiczna Pani przewodnik o tym usłyszała zagoniła biedaka przed instrument i kazała grać –  i dobrze, bo grał naprawdę pięknie 🙂

Oprowadzanie odbywa się zawsze o pełnej godzinie. Zanim ta wybiła mieliśmy chwilę, aby przespacerować się po pięknym parku, który otaczał staw. Niezwykle urokliwe miejsce!

Nieopodal pałacu mieści się Dworek Modrzewiowy, który także koniecznie trzeba zobaczyć. To kawał wspaniałej drewnianej architektury. Za dworkiem zlokalizowana jest piękna oranżeria – Nowy Dom Sztuki, w którym organizowane są koncerty, konferencje i imprezy okolicznościowe. W samym pałacu znajdują się także pokoje gościnne i restauracja. Goście mogą nocować także w apartamentach zlokalizowanych w Willi Szwajcarskiej oraz „Czworakach” – odrestaurowanych budynkach dawnej zabudowy folwarcznej.

Radziejowice to niesamowicie piękne miejsce, doskonałe na jednodniowy wypad i na organizację dużej imprezy. Serdecznie je polecamy!

Po drodze z Warszawy warto także zobaczyć remontowany właśnie przepiękny pałac w Guzowie i wstąpić na pyszną rybę do knajpy o uroczej nazwie „Rybka u Stasia” 🙂 w Grodzisku Mazowieckim. Takich rarytasów nie jedliście pewnie nawet nad morzem. Mniam!

 

Pałac w Radziejowicach

H. Sienkiewicza 4
96-325 Radziejowice

Bilety:
normalny – 10 zł
ulgowy – 7 zł

«

»

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Odwiedź nasz Instagram!

Instagram did not return a 200.