TOP
Małe

Nowa Sucha – kraina czarów

Wspaniała pogoda zagościła już u nas na dobre! Staramy się wykorzystywać każdą wolną chwilę na wycieczki. Cieszą nas nie tylko wielkie wyprawy, ale też krótkie wypady za miasto. Ostatnio odwiedziliśmy cudne miejsce, idealne na weekendowy wypoczynek J

Muzeum Architektury Drewnianej Rejonu Siedleckiego mieści się w niewielkiej wsi Nowa Sucha. Z Warszawy najłatwiej dojechać drogą krajową nr 2. Podróż zajmuje niewiele ponad godzinę. Brak szyldów i znaków utrudnia nieco znalezienie Muzeum, my krążyliśmy chwilę po okolicy, zanim naszym oczom ukazała się kartka rozmiaru A4 zawieszona na drzewie z symbolem parkingu J Wejście do obiektu znajduje się po przeciwnej stronie ulicy.

Już od progu powitała nas jedna z największych atrakcji tego miejsca: konie, które swobodnie przechadzają się po całym terenie. Są niezwykle przyjazne i łagodne, odwiedziny kojarzą im się bowiem głównie z marchewkami, jabłkami i innymi smakołykami J.

Po muzeum oprowadziła nas przewodniczka, która streściła nam niezwykle ciekawą historię tego miejsca. Modrzewiowy dwór zbudowano w roku 1743 na polecenie Ignacego Cieszkowskiego – kasztelana liwskiego. W 1787 roku dwór zaszczycił swymi odwiedzinami król Stanisław August Poniatowski. Ostatnim właścicielem dworu przed reformą rolną w 1945 roku był Felicjan Dembiński-Cieszkowski. Po wojnie mieszkali tu pracownicy PGR. W 1988 roku kompletnie zniszczoną budowlę nabyli Maria i Marek Kwiatkowscy, którzy rozpoczęli intensywną i gruntowną odbudowę zabytku. W muzeum można obejrzeć zdjęcia z tego okresu. Można z nich wywnioskować, jak ogromną pracę i wysiłek włożyli nowi właściciele, aby przywrócić temu miejscu dawną świetność. Kiedy nabyli dwór, w pomieszczeniach rosły krzewy, z sufitów zwisały stropy, a większość sprzętu rozkradziono. Dwór otwarto ponownie w 1993 roku w 250 rocznicę jego zbudowania. Dziś można przyjechać tu na krótką wycieczkę i zwiedzanie dworu, zorganizować piknik z ogniskiem a nawet wesele.

Nas sielankowa atmosfera tego miejsca po prostu zachwyciła. Leżąc na trawie wsłuchiwaliśmy się w śpiew ptaków i cieszyliśmy z ciepłych promieni słońca. Jeśli znajdziecie się kiedyś w tym regionie koniecznie odwiedźcie Muzeum. Naprawdę warto!

 

Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego

Nowa Sucha

07-110 Grębków

tel. kom: 604-095-147

 

Cena biletu: 5 zł, z oprowadzaniem – 10 zł (zdecydowanie warto)

Godziny otwarcia: 11:00 – 15:00 (w poniedziałki nieczynne)

 

«

»

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Odwiedź nasz Instagram!

Instagram did not return a 200.